برگزاری سومین نشست تخصصی آموزشی متخصصان اطفال، پزشکان و پرستاران درمانگر تالاسمی سراسر کشور
 
انجمن تالاسمی استان همدان
انجمن تالاسمی استان همدان
 
 

به استحضار میرساند سومین نشست تخصصی آموزشی متخصصان اطفال ، پزشکان و پرستاران درمانگر تالاسمی با حضور جمعی از مسئولین و فعالین این حوزه طی دو روز در تاریخ های 4 و 5 آذر ماه 94 به میزبانی شرکت دارو سازی نوارتیس و همکاری صمیمانه انجمن تالاسمی ایران در هتل استقلال تهران برگزار گردید . در این همایش دو روزه تعدادی از پزشکان متخصص و فوق تخصص در زمینه های خون و آنکولوژی ، قلب ، غدد ، هپاتیت و چند تن از کارشناسان خبره حوزه انتقال خون ، مدیریت پرستاری ، مسائل و مشکلات اجتماعی و غیره سخنرانی هایی را برای مدعوین حاضر در همایش ارائه کردند . در ابتدای برنامه یکی از کارشناسان شرکت نوارتیس سرکار خانم دکتر صفی خانی گزارش مختصری را در مورد فعالیت های این شرکت در طول چندین سال برای حاضرین ارائه کردند و کلیپی از فعالیت ها و نشست های برگزار شده این شرکت پخش گردید . در بخش تخصصی صبحگاهی پزشکان و پرستاران در روز چهارشنبه 4 آذر ماه سرکار خانم دکتر انصاری فوق تخصص خون کودکان سخنان کامل و جامع و مفیدی را در مورد فرایند تزریق خون در تالاسمی و مراقبت های قبل و بعد از خون گیری و روند تهیه خون مناسب و چگونگی پیشگیری از بروز مشکلات و عوارض در این مرحله و نحوه کنترل دقیق فراورده های خونی مورد استفاده در بیماران و نحوه تعامل با بیمار تالاسمی در طی فرایند خون گیری و موارد مهمی از این حوزه را برای حاضرین ارائه کردند . در بخش بعدی سرکار خانم دکتر علوی هماتولوژیست اطفال مطالب مهمی را در حوزه تالاسمی و فرایند درمانی ماهیانه بیماران تالاسمی و مراقبت های مخصوص به این بیماران و برخی موارد فرعی مهم مربوط به این حوزه را برای حاضرین عنوان کردند . در بخش سوم سخنرانی ها سرکار خانم دکتر آذر کیوان که برای تمامی عزیزان حاضر در همایش و همچنین بیماران تالاسمی چهره ای مهربان و شناخته شده در عرصه خون و تالاسمی هستند سخنان خود را در زمینه درمان آهن زدا و موارد مهم و دقیق مربوط به آن ارائه کردند ، مواردی از قبیل نحوه مصرف مرتب و درست داروهای آهن زدا تزریقی و خوراکی ، مقایسه این داروها با یکدیگر و بیان نظرات موجود در مورد این داروها بین پزشکان و بیماران و نحوه بررسی دقیق تاثیر این داروها در اندام های مهم بدن بیماران و آماده سازی هر نوع از این داروها برای فرایند مصرفی شان و موارد مهم دیگری در این حوزه که بسیار مورد توجه حاضرین قرار گرفت . در بخش بعدی همایش سرکار خانم دکتر کوثریان فوق تخصص غدد از استان مازندران نیز که چهره ای شناخته شده در درمان تالاسمی هستند سخنان خود را با محوریت موضوعی غدد و مشکلات هورمونی و متابولیسم و استخوان ها و بررسی دقیق و مرتب غدد و هورمون ها و عملکرد صحیح اندام های حیاتی در بیماران تالاسمی برای حاضرین ارائه کردند .

در بخش بعدازظهر برنامه و بعد از صرف نهار و استراحت پانل سخنرانی های بعد از ظهر با بیان سخنان جناب آقای دکتر ابوالقاسمی از پزشکان مجرب تالاسمی شروع شد و ایشان در سخنان خود به بررسی مسائل و مشکلات و فرایند های درمانی بیماران تالاسمی ماژور و اینتر مدیا و مقایسه وضعیت این بیماران از جهات مختلف با یکدیگر پرداختند و به لزوم کنترل و بررسی دقیق فرایند درمانی بیماران اینترمدیا اشاره و توجه زیادی کردند . در قسمت بعدی پانل سه تن از پزشکان مجرب در حوزه تخصصی قلب ( دکتر علیزاده ، دکتر پارسایی ، دکتر امین ) مسائل و موارد مهمی را در مورد بیماری های قلبی و درمان آن و پیشگیری از بروز بیماری ها و عوارض قلبی در تالاسمی و مسائل مربوط به انجام تست های قلبی بخصوص بررسی MRI قلب و کبد و اکوکاردیوگرافی و غیره در بیماران تالاسمی و لزوم کنترل دقیق این بخش در تالاسمی ها و ارائه چند مورد از نمونه های بروز عوارض و انجام تست های قلبی در بیماران تالاسمی بررسی شده ارائه سخن کردند . در یکی دیگر از بخش های صحبت های بعد از ظهر پروفسور علویان که ایشان نیز چهره ای شناخته شده و محبوب در حوزه هپاتیت در بیماران تالاسمی هستند نیز سخنان خود را در خصوص تشخیص درست و درمان به موقع و قطعی هپاتیت و لزوم بررسی های دقیق عملکرد کبد در بیماران تالاسمی برای حاضرین ارائه کردند . سخنران بعدی جناب آقای مقدم از کارشناسان با تجربه و مجرب انتقال خون ایران در خصوص فرایند تهیه خون مناسب و نحوه بررسی دقیق فراورده های خونی و تست های تخصصی برای آماده سازی خون های مصرفی و مطالب مهم مربوط به خون و مصرف ان در بیماران تالاسمی ارائه سخن کردند . و در بخش آخر سخنرانی های عصرگاهی روز 4 آذرماه جناب آقای دکتر آراسته رئیس انجمن تالاسمی ایران که به نوعی به حق پدر مهربان و پرتلاش و عزیز تمامی تالاسمی های ایران به حساب می آیند سخنانی را  با محوریت موضوعی مسائل اجتماعی و روانی  و بررسی مشکلات کلی بیماران تالاسمی در کشور در حال حاضر از قبیل وضعیت نابسامان بیمه های درمانی ، اشتغال ، تحصیل ، جامعه ، خانواده ، مراکز تخصصی درمانی تالاسمی در کل استان های ایران ، پزشکان و پرستاران درمانگر در بخش های تالاسمی و وظایف و مسئولیت ها و نقش های آنها و مسائل رفتاری و اخلاقی در بیماران و همچنین کادرهای درمانی و موارد مهم دیگر در این عرصه برای حاضرین ارائه کردند و به لزوم تعامل خوب و صمیمانه بین بیمار و درمانگر در همه حوزه ها اشاره کردند . برنامه روز چهار شنبه 4 آذر ماه در ساعت 5 عصر به پایان رسید و ادامه همایش به روز بعد موکول شد .

 در بخش بعدی برنامه در روز 5 آذر ماه نیز در بخش صبحگاهی ( صرفاً در تایم صبح برنامه ادامه داشت ) در دو سالن جداگانه مباحث مهم و کلیدی در مورد تالاسمی و درمان تالاسمی برای حاضرین مطرح شد که در یکی از سالن ها کارگاه آموزشی برای کادر درمانی و پرستاران درمانگر تالاسمی با محوریت موضوعی کیفیت زندگی در بیمارن تالاسمی با سخنرانی خوب دکتر هادیپور و همچنین مقوله باروری در تالاسمی توسط دکتر هورفر که هر دو از پزشکان و عزیزان بنام تالاسمی هستند و نقش پرستار در مدیریت و فرایند درمان تالاسمی توسط سرکار خانم زاهدی از کارشناسان مجرب و از عزیزان بنام تالاسمی برگزار شد و در کنار این برنامه کارگاهی نیز در خصوص مدیریت و کنترل فرایند درمان تالاسمی از جنبه دیدگاه پرستاری توسط دکتر ابوالقاسمی ، دکتر آراسته ، دکتر هورفر و خانم زاهدی بصورت پانل تخصصی برگزار شد . در سالن دیگر نیز کارگاه آموزشی برای متخصصان و پزشکان درمانگر برگزار گردید که در این بخش نیز دکتر کیخائی به ارائه مقاله در خصوص بررسی بار آهن در بیماران تالاسمی و انجام تست MRI و تشخیص و همچنین بیماری سیکل سل پرداختند و دکتر ابوالقاسمی و دکتر علوی مبحث هموگلوبین و هیدروکسی اوره را ارائه کردند ، دکتر احسانی در خصوص فوریت ها و شکایت های ایجاد شده در تالاسمی صحبت کردند و در نهایت یک پانل تخصصی پرسش و پاسخ نیز برای پزشکان  حاضردر قالب این کارگاه آموزشی در خصوص مدیریت تالاسمی از منظر پزشکان درمانگر با حضور و ارائه مطلب دکتر احسانی ، دکتر فرانوش ، دکتر عشقی ، دکتر ابولقاسمی ، دکتر علوی و دکتر کیخائی برگزار گردید . این همایش ظهر روز پنج شنبه 5 آذر بعد از صرف نهار به پایان رسید .

در حاشیه برگزاری این همایش دو روزه نیز انجمن تالاسمی ایران با همکاری چند تن از عزیزان تالاسمی فعال در انجمن غرفه ای را آماده و در معرض بازدید مهمانان قرار دادند و شرکت نوارتیس نیز غرفه ای را به نمایش گذاشته بود و به سوالات مهمان در زمینه های مختلف پاسخ می دادند .

در اینجا لازم میدانم از تلاش و زحمات صمیمانه و همیشگی یکایک عزیزان تالاسمی فعال در انجمن ایران و همچنین جناب آقای دکتر آراسته و جناب آقای مشهدی و همه عزیزان هیات مدیره انجمن تالاسمی ایران و کارشناسان و مسئولین محترم و بزرگوار شرکت نوارتیس که میزبانان خوب این همایش پر بار ،  مفید و عالی بودند کمال تشکر خود را ابراز کنم ، و به نوبه خود بخاطر تمامی تلاش ها و پیگیری های مستمر و خالصانه و ابراز محبتشان نسبت به جامعه تالاسمی دست همه پزشکان و پرستاران و کادر درمانی عزیز درمانگر تالاسمی را در تمامی مراکز درمانی تالاسمی و همه فعالان انجمن های تالاسمی در تمامی استان ها و مراکز ایران میبوسم . امیدوارم برگزاری چنین برنامه هایی بتواند باعث رشد و اعتلای روز افزون همه عزیزان فعال در حوزه تالاسمی و همه تالاسمی های ایران در پیگشیری ، درمان و کنترل عوارض بیماری و فراهم کردن انگیزه و امید برای ادامه زندگی و انجام فرایند درمانی بهتر و موثرتر در همه عزیزان تالاسمی تمامی کشور گردد .

 

 

با آرزوی سلامتی و سعادت و سربلندی برای تمام عزیزان عرصه های تالاسمی

آزاده قاسمی روابط عمومی انجمن تالاسمی استان همدان

9 آذر ماه 1394


نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:درباره وبلاگ


انجمن حمایت از بیماران تالاسمی استان همدان در سال1388 با دریافت مجوز رسمی از استانداری همدان ((به شماره ثبتی392)) فعالیت خود را شروع کرد و درحال حاضر با 126 نفر بیمار تالاسمی در سطح استان فعالیت می نماید
آخرین مطالبنام :
وب :
پیام :
2+2=:
(Refresh)

خبرنامه وب سایت:

آمار وب سایت:  

بازدید امروز : 1120
بازدید دیروز : 90
بازدید هفته : 4125
بازدید ماه : 3393
بازدید کل : 125714
تعداد مطالب : 45
تعداد نظرات : 0
تعداد آنلاین : 1